www.cvonline.hu

Demand Planning Manager

Régió: Budapest

Randstad Hungary Kft.

Hozzáadva: 2017.09.19.
Jelentkezési határidő: 2015.11.05.

Pozíció leírása / Job description

Our client, a multinational FMCG company is looking for an experienced Demand Planning Manager.

Feladatok:

Embedding and developing the processes of the statistical forecasting team, including their methods of working with the market demand planner team.
-Developing of the baseline statistical forecast using the demand planning system to support the S&OP sign off process and the monthly demand. (sales statistical forecasts, DP-APO super users, Sale history cleaning, Customer master data setup, Manage aggregation/disaaggregation factors)
-Along with the market planners, perform root cause analysis and corrective action planning to interpret sales forecast accuracy and bias performance
-assess progress and report collective performance of the central and market teams

Elvárások:

- University degree
- Understanding of forecasting methods and strong skills in using demand forecasting tools and system processes
-Knowledge of the end-to-end SC and impacts if the Demand signal
-Demonstrated analytical skills (in prior positions)
-Outstanding IT knowledge, especially Excel
-Preferred knowledge: APO & SAP ECCs
-Previous experience in identical planning positions is highly preferred (Demand or Production Planning)

Amit kínálunk:

- International working environment with challenging tasks
- Competitive compensation package
- Career opportunity within the company and abroad as well

Elvárások / Requirements

Amit kínálunk / Offer

1024 Budapest
Lövőház utca 39.
Tel: +36 1 411 2090
www.randstad.hu

Randstad Hungária Kft. logó
Kategória Pénzügy / Számvitel / Kontrolling
Régió Budapest
Minimális tapasztalat -
Szükséges iskolai végzettség -
Vezetői engedély Nem szükséges
Munkaidő -