www.cvonline.hu

Datawarehouse ETL Developer [BAC-ETL01]

Régió: Budapest

Focus Consulting Kft.

Hozzáadva: 2016.12.18.
Jelentkezési határidő: 2016.05.14.
Hirdetés azonosító: 981448

Focus consulting

Our client

Our Client is one of the worlds leading global financial services companies.The Budapest team is looking for a Datawarehouse ETL Developer.

Tasks

The candidate will be responsible for:
- designing and building solutions for EMEA Finance and Regulatory Systems.
- ensure that his or her work adheres to internal standards for re-use, architecture, SCM, testing and general best practices

Requirements

- Experience on Data warehousing applications preferably with a bank or financial Institution using Ab Initio. Any other ETL tool knowledge is advantage.
- Experience in managing end to end process involving Planning, understanding Business requirements, Preparing FRD, UAT setup, Change control process and Production Rollouts.
- Excellent communication skills

Munkavégzés helye
Budapest
Kategória
IT / Informatika
Régió

Egyéb hasonló állások Önnek
Content editor / webszerkesztő

Cégnév elrejtése

Junior Content editor  munkakörbe keresünk meg...
Budapest, Pest

Frontend fejlesztő

   Partnerünk rugalmas megoldásokat kínál a do...
Budapest

Java fejlesztő

Partnerünk rugalmas megoldásokat kínál a dokume...