www.cvonline.hu

Database Administrator (DBA)

Régió: Budapest

Randstad Hungary Kft.

Hozzáadva: 2017.09.17.
Jelentkezési határidő: 2015.11.01.

Pozíció leírása / Job description

Multinational telecommunication company, with Budapest headquarter, looking for expreienced Database Administrator .

Feladatok:

• Configure SQL Server monitoring utilities to minimize false alarms
• Install and configure new SQL Servers
• Troubleshoot SQL Server service outages as they occur, partly including after-hours and weekends

Elvárások:

• 3+ years MS SQL Server experience
• Good command in English
• Deep knowledge about T-SQL
• Strong understanding of database structures, server-client computing, reporting and query tools
• Experience in Performance Tuning and Optimization (PTO), virtualization (VMware)
• Experience with backups, restores and recovery models
• Knowledge of High Availability (HA) and Disaster Recovery (DR) options for MSSQL Server
• Self-motivated and directed personality with keen attention to details
• Willingness to travel internationally

Amit kínálunk:

• Competitive compensation package
• Dynamically developing, enthusiastic team
• Professional challenges and travel opportunity

Elvárások / Requirements

Amit kínálunk / Offer

1024 Budapest
Lövőház utca 39.
Tel: +36 1 411 2090
www.randstad.hu

Randstad Hungária Kft. logó
Kategória IT / Informatika
Régió Budapest
Minimális tapasztalat -
Szükséges iskolai végzettség -
Vezetői engedély Nem szükséges
Munkaidő -