www.cvonline.hu

Customer quality engineer (Vas megye)

  • A hirdetés 1212 napja lejárt

Feladatok:

  • Preparation, coordination, wrap-up and leading of customer audits
  • Follow up of customer audit findings, preparing CAPA plans
  • Follow up of CAPA’s internally, ensure proper communication with relevant departments
  • Active participation in Root Cause Analysis and coordinating of involvement of relevant departments
  • Coordination and documentation of clarifications with other intern departments, prepare comprehensive official complaint answers mostly in English to customers
  • Responsible for updating current SOP’s based on CAPA’s coming from customer audits and customer complaints and ensure proper training for the relevant colleagues about changes and about the background of the changes
  • Develop “Best Practice” examples based on customer complaints
  • Trending and analysis of customer complaint causes for internal purposes - Handling complaints in digital database (CRM)
  • Keep customer complaint and audit database up to date
  • Report audit and complaint results to Global Quality Department on monthly base

Elvárások:

  • Requires Mechanical or Chemical Engineer Degree (preferred MSc)
  • Quality experience in an Engineering/Manufacturing environment 3-5 years
  • Fluent in English, and able to communicate effectively in written or spoken English
  • Familiar with MS (Office, Excel, PowerPoint)
  • Working familiarity with QMS’s compliant with ISO 9001
  • Strong communications skills.
  • Excellent interpersonal skills. Ability to present to and communicate effectively with customers and internally, at all levels. Interfaces effectively with internal departments and outside resources - Requires experience with customers and in leading customer audits
  • Proactive mindset
  • Presentation skills
  • Experience in complaint handling
  • Able to make technical presentations to customers and internal groups at management levels
  • Requires skills for risk assessments, problem solving techniques (FMEA, Ishikawa, etc.)
  • Process oriented mindset and ability to identify weaknesses
  • Assertiveness
  • Integrity

Előnyt jelent:

  • Knowing second language (preferred German)
  • Familiar with ISO 15378 standard
  • SAP, Lotus Notes knowledge
  • Six Sigma certification

Jelentkezés az E-mail cím megjelenítése címre küldött önéletrajzzal.

Jelen hirdetésre való jelentkezéssel és pályázati anyagom elküldésével hozzájárulok a Human Matrix Kft. rendelkezésére bocsátott önéletrajzomban szereplo adatok kezeléséhez, adatbázisba történo felvételéhez ill. megfelelo állásajánlat esetén - elozetes egyeztetés alapján - megbízójuknak való továbbításához.

Tudomásul veszem, hogy az adatok adatbázisból való törlése vagy az adatok módosítása írásbeli kérésemre, a kérelem kézhezvételét követo 8 munkanapon belül történik. Az erre irányuló kérésemet írásban kell eljuttatnom az E-mail cím megjelenítése címre, vagy postai úton az alábbi címre: Human Matrix Kft. 9700 Szombathely, Fürdo u. 4. (Munkaero közvetítés e.sz.: 154-4/2003-1800)

Helyek Szombathely
Kategória Gyártás / Termelés
Minimális tapasztalat 1 év
Szükséges iskolai végzettség Főiskolai végzettség
Munkaidő tipusa Teljes munkaidő