www.cvonline.hu

Credit Control Accountant

Tesco-Global Áruházak Zrt.

Hozzáadva: 2017.06.21.
Jelentkezési határidő: 2016.06.17.
Hirdetés azonosító: 1052442

Tesco állások

A Tesco Nagy-Britannia vezető élelmiszer kiskereskedelmi hálózata. Magyarországon több mint 22 000 munkatársat foglalkoztat, és évente mintegy 1500 új munkahelyet teremt. Az ország egyik legnagyobb munkaadójaként tudjuk, hogy felelősséggel tartozunk dolgozóinkért. Mindent megteszünk azért, hogy a legkülönbözőbb végzettséggel és háttérrel rendelkező kollégáinknak stabil munkahelyet és egyedülálló karrierlehetőséget biztosítsunk. További növekedésünkhöz munkatársakat keresünk az alábbi munkakörbe:
Munkakör megnevezése: Credit Control Accountant
Munkavégzés helye: 2040 Budaörs, Kinizsi u. 1-3.
Feladatok: - Work closely with Credit Control Manager to ensure Credit Management Policy, guidelines and processes are correctly followed in the country of location
- Liaise with Credit Control team leaders/coordinators in One Europe
- Reduce outstanding debt and maximize cash flow
- Cooperate with relevant departments including: Legal, Product Team, Mall Operation, and external collection company to recover outstanding amounts from debtors
- Act as a business partner with key stakeholders, maintain working relationships, be the first point of contact for the Credit Control team and attend bad debt governance meetings
- Identify credit control issues that arise from Credit Control Policy and Key Financial Control Assessments
- Organize work to be able quickly and skillfully respond to the changing circumstances
Amit kérünk: - Secondary education
- Min 2 years of relevant experience in working in accounting department preferably with accounts receivable
- Level of English: upper intermediate
- Strong PC skills - MS Office, especially good knowledge of Excel and Oracle
- Strong interpersonal skills, with the ability to understand and engage with internal and external customers
- Independency and open mind
- Clear and concise communication - verbal & written
- Responsibility
- Good organization and methodical approach
- Ability to remain calm under pressure whilst working to and meeting required deadlines
- Experience in team working
Előnyként értékeljük, ha: - University degree preferably in Finance/Accounting
- Certificate of independent accountant
- Knowledge of IFS
Szükséges végzettség: Érettségi
Szükséges nyelvismeret: Angol ( Közép )
Szerződés típusa: Határozatlan
Előnyt jelent: - University degree preferably in Finance/Accounting