www.cvonline.hu

Communication Coordinator/Translator (Europe)

Tesco-Global Áruházak Zrt.

Hozzáadva: 2017.07.20.
Jelentkezési határidő: 2016.03.05.
Hirdetés azonosító: 1003511

Tesco állások

A Tesco Nagy-Britannia vezető élelmiszer kiskereskedelmi hálózata. Magyarországon több mint 22 000 munkatársat foglalkoztat, és évente mintegy 1500 új munkahelyet teremt. Az ország egyik legnagyobb munkaadójaként tudjuk, hogy felelősséggel tartozunk dolgozóinkért. Mindent megteszünk azért, hogy a legkülönbözőbb végzettséggel és háttérrel rendelkező kollégáinknak stabil munkahelyet és egyedülálló karrierlehetőséget biztosítsunk. További növekedésünkhöz munkatársakat keresünk az alábbi munkakörbe:
Munkakör megnevezése: Communication Coordinator/Translator (Europe)
Munkavégzés helye: 2040 Budaörs, Kinizsi u. 1-3.
Főbb feladatok: The goal of the job to provide local specific translations of all centrally and locally planned documents, coordinate the activities connected with creating local communication packs and organising CE and local events/meetings for stores/retail.

Primary responsibilities
- Coordinating the communication of big central activities
- Coordinating regular central communications
- Localising/translating central communication packs

Secondary responsibilities
- Ensure translation of documents from english to local language and reverse
- Provide support and help to the operations teams with the translations of documents

Work with central and local ops teams on localising content
- Collect appropriate content for central communications from other teams in cooperation with ops teams
- Support centrally stated communication templates when creating communication packs
- Cooperate with CE and local planning teams and reflect centrally established trade plan when planning and preparing communications
Munkakör betöltésének feltételei: Basic reqirements:
- Advanced (C1) English knowledge
- Secondary School Qualification

- Microsoft Office user skills (advanced)
- Strong communication, networking and presentation skills
- Strong organisation skills
- Systematic and high level thinking
Szükséges végzettség: Középiskola
Szükséges nyelvismeret: Angol ( Felső )
Szerződés típusa: Határozatlan
Előnyt jelent: - Fresh graduates are welcome to apply
- Experience in either of these fields:
o Store operations
o Communications