www.cvonline.hu

Commodity manager

Régió: Budapest

Randstad Hungary Kft.

Hozzáadva: 2017.09.17.
Jelentkezési határidő: 2015.09.29.

Pozíció leírása / Job description

We are looking for an experienced Commodity manager for our multinational partner.

Feladatok:

-Delivery purchasing actions in Europe
-Develop a Commodity Strategy, build up a guideline based on analysis of needs, current position, supply market and via understanding regional cost drivers.
-Analyse suppliers, identify new potential suppliers
-Handle supplier management: handling supplier assessments, risk assessment, business review- and negotiation plans,
-Monitor Performance, follow up activities
-Drive cost improvement actions
-Ensure the implementation of the Commodity Strategy

Elvárások:

-Degree in Engineering. Casting experience is an advantage
- 5+ years experience in Strategic Purchasing or Commodity Management (preferably of metallic components)
-Fluent English language knowledge
-International experience of middle or big multinationals
-Excellent interpersonal and communication skills

Amit kínálunk:

-competitive compensation package
-outstanding career opportunities
-international, dynamic working environment

Elvárások / Requirements

Amit kínálunk / Offer

1024 Budapest
Lövőház utca 39.
Tel: +36 1 411 2090
www.randstad.hu

Randstad Hungária Kft. logó
Kategória Beszerzés / Logisztika / Szállítás
Régió Budapest
Minimális tapasztalat -
Szükséges iskolai végzettség -
Vezetői engedély Nem szükséges
Munkaidő -