Citi - Supplier Mater Data Unit Analyst - Greek Speaker [MDC-SDAG01]

Régió: Budapest

Focus Consulting Kft.

Hozzáadva: 2016.12.21.
Jelentkezési határidő: 2016.09.13.
Hirdetés azonosító: 1074816

Focus consulting

Our client

Our client is a leading global financial services company. Currently we are looking for a new colleagues in the position of Supplier Data Analyst with Greek language knowledge.

Tasks

- Maintain the integrity and the accuracy of the Procure to Pay and other supplier master databases for all new supplier setups and maintenance.
- Communicating with suppliers in connection to their data,
- Participate in for continuous process improvement activities.
- Support reporting activities as required.
- Ensure high-level Customer Service and satisfaction.
- Support Procure to Pay and future process conversion projects into ESC environment,
- Support changes due to standard global supplier onboarding process implementation.

Requirements

- Excellent communication skills and fluent in English (both written and verbal)
- Strong intermediate in Greek
- Working knowledge of MS Office, especially Excel
- Adaptability, attention to Detail
- Team working skills, operational effectiveness
- Working within the parameters of set policies and procedures in a large multinational firm
- Meeting deadlines and achieving service excellence

Advantageous

- College or University degree
- Experience in third-party risk management, operational or processing areas
- Database handling experience
- High level of numeracy skills, financial/accounting skills

Munkavégzés helye
Budapest
Kategória
Bank / Biztosítás / Pénzintézet, Asszisztencia / Adminisztráció
Régió

Egyéb hasonló állások Önnek
Junior bérszámfejtő és cafeteria tanácsadó

Work Force Kft.

Frissen végeztél és még nincs tapasztalatod? Ná...
Magyarország

Értékesítő IX.kerület

ÉrtékesítőFőbb feladatok, munkák:új ügyfelek te...

HR Projektvezető

Szeretnél kapcsolattartóként dolgozni, emberekk...