www.cvonline.hu

Chief Accountant

Régió: Budapest

Randstad Hungary Kft.

Hozzáadva: 2017.09.19.
Jelentkezési határidő: 2014.11.25.

Pozíció leírása / Job description

We are looking for a Chief Accountant for our multinational partner, who is operating in the used car financing industry.

Feladatok:

- Supervising the daily accounting activity
- Management of invoices
- Tasks related to the closing of the month under local (statutory) accounting standards
- Taking part in preparation of regular financial reports (including the annual report)
- Management and supervision of the Accounting department
- Supervising the preparation of the reports to the Financial Supervisory Authorities and other external entities
- Supervise payroll tasks of the company
- Performing tasks related with taxes (preparation and filing of tax declarations, controlling tax payments, contacts with tax authorities)

Elvárások:

- University or college degree
- Chartered accountant (valid)
- Experience in the field of banking / financial institutions, in a similar position
- Solid knowledge of HAS is required, and in depth knowledge of local accounting principles for credit institutions
- IFRS knowledge is an advantage
- Skilled user with MS Office tools
- Very strong English knowledge

Amit kínálunk:

- friendly working environment
- long-term opportunity
- diverse tasks

Elvárások / Requirements

Amit kínálunk / Offer

1024 Budapest
Lövőház utca 39.
Tel: +36 1 411 2090
www.randstad.hu

Randstad Hungária Kft. logó
Kategória Pénzügy / Számvitel / Kontrolling
Régió Budapest
Minimális tapasztalat -
Szükséges iskolai végzettség -
Vezetői engedély Nem szükséges
Munkaidő -