www.cvonline.hu
Change Management Responsible (Referenciaszám: PJ2876)
Pannonjob Kft.
Frissítve : 2016.06.11.
Jelentkezési határidő: 2016.06.12.
Hirdetés azonosító: 1032728
lejárt

Project Change Management Responsible

Main purpose of the position:

In the local implementation of an international HR IT system he/she is responsible for creating and realizing change management strategy and plans (actionable deliverables of all change management levels) to maximize employee adoption and usage and minimize resistance.

Main tasks and responsibilities:

Responsible for planing and executing change management tasks related to the local implementation of the HR IT system.

Work with international Global Team to create change management strategy and integrate it into local business strategy.

Plan and perform the following change management activities:

Impacts

- Analyse and continuously update the impacts of the local implementation on HR processes and stakeholders

Stakeholder Management

- Support and engage senior leaders, managers and supervisors

- Identify and assess Key Stakeholders

- Utilize assessment to develop actions

Communications

- Participation in communication strategy design

- Channel assessment

- Material development, translation and deployment

- Feedback loop

Change Network

- Participate on weekly meetings with Global Team

- Identify Change Champions and Agents across the country

- Develop, engage and manage change network

Training

- Anysis of training needs

- Prepare training plan

- Design, translate, develop, deploy training materials

- Organise and perform trainings

Knowledge Transfer

- Identify skill-transfer needs

- Agree timetable and activities

- Develop transfer plan

- Execute feedback

Requirements:

  • University/college degree

  • Excellent level of English knowledge

  • Social and communication skills

  • Accuracy, reliability and accountability

  • Customer focus

  • Good organizing skills

  • Good problem solving, analytical skills

  • Change Management knowledge

  • Experience in new system implementation is advance

Contract type:

Temporary contract until 31 May 2017

Kérjük magyar és angol nyelvű önéletrajzát, a bérigény megjelölésével csatolva küldje el Dervaderics Dániel kapcsolattartó részére a honlapunkon található regisztrációs űrlap segítségével vagy e-mailen az E-mail cím megjelenítése címre. Javasoljuk, hogy a regisztrációt válassza, mert így adatai gyorsabban jutnak el hozzánk és ez a sikeres pályázat egyik záloga.

Tájékoztatjuk, hogy a Pannonjob Kft. álláshirdetéseire, adatbázisába történő jelentkezésével cégünk automatikusan, Ön által elfogadottnak tekinti az adatvédelmi nyilatkozatot, amely a következő linken megtekinthető:Link megjelenítése

Nyilvántartási szám: 4376-4./2003, 07-0006-06.

Feladatok:
Elvárások:
Juttatások:

Egyéb hasonló állások Önnek
Data Scientist (Internal audit)

Exact Solutions Kft.

PartnerOur partner is a global financial servic...
Budapest

Gyakornok az IT innovációs labor és webfejlesztés területén

AUDI HUNGARIA Zrt.

Az Audi Hungaria szerves részeként működő infor...
Győr

Bérszámfejtő

Trenkwalder Kft

25 éves múlttal rendelkező partnercégünk számár...