www.cvonline.hu

Change Coordinator - Budapest (Referenciaszám: BV-2098)

Man at Work Kft.

Hozzáadva: 2017.11.13.
Jelentkezési határidő: 2017.11.15.
Hirdetés azonosító: 1183896

Tasks:

  • Validate the incoming change requests
  • Open changes in the given ticket logging system
  • Change follow-up
  • Monitoring Functional Mailboxes and assigning or processing incoming e-mails
  • Act as the coordinator between the Resolution Teams and the Client Management
  • Cooperation with the Change Managements, Technical support units and other stakeholders
  • Participation in the daily Task ROTA
  • Creating and distributing daily/weekly/ad-hoc reports
  • Maintaining customer specific training and process documents
  • Making suggestions for process improvement
  • Continuous knowledge sharing between the team

Requirements:

  • University degree (preferably in IT, economics or management studies)
  • Relevant experience in multinational environment preferably in area of IT process coordination
  • Change Management experience is a huge advantage
  • Advanced English and German communication skills
  • Good personal IT skills and knowledge
  • Knowledge in ITIL is an advantage
  • Good communication and problem solving skills
  • Ability to work in team
  • Logical way of thinking
  • Certification of good conduct

Place of work:

Budapest

Profile of our partner:

A Man at Work Humánszolgáltató és Személyzeti Tanácsadó Kft. is looking for a colleague for a multinational service company.

How to apply for the job:

If you are interested in our job advertisement, send your application to our e-mail address and give the number of the position (BV-2098).

(Magán-munkaközvetítői nyilvántartási szám: 1237/2001.)
(Munkaerő-kölcsönzői nyilvántartási szám: 3440/2001.)
(Adatvédelmi nyilvántartási szám: NAIH-73314/2014.; NAIH-85575/2015.)
Kategória IT / Informatika, It szakértő, Szoftver tanácsadó, Szervezés / Menedzsment / Cégvezetés
Régió Budapest
Pest
Minimális tapasztalat 1 év
Szükséges iskolai végzettség Egyetemi végzettség
Vezetői engedély Nem szükséges
Munkaidő Teljes munkaidő, Határozatlan idejű
Egyéb hasonló állások Önnek
Change Coordinator

Randstad Hungary Kft.

Our multinational client is a prestigious telec...

IT Security Coordinator - Debrecen (Referenciaszám: BV-2176)

Tasks: Response to questions on information sec...
Debrecen, Hajdú-Bihar

Szoftvertesztelő - Budapest (Referenciaszám: BV- 1587)

Feladatok: Teszt folyamatok automatizálása Vált...
Budapest, Pest