www.cvonline.hu

Central Europe Price Analyst

Tesco-Global Áruházak Zrt.

Hozzáadva: 2016.11.04.
Jelentkezési határidő: 2016.09.19.
Hirdetés azonosító: 1077127

Tesco állások

A Tesco Nagy-Britannia vezető élelmiszer kiskereskedelmi hálózata. Magyarországon több mint 22 000 munkatársat foglalkoztat, és évente mintegy 1500 új munkahelyet teremt. Az ország egyik legnagyobb munkaadójaként tudjuk, hogy felelősséggel tartozunk dolgozóinkért. Mindent megteszünk azért, hogy a legkülönbözőbb végzettséggel és háttérrel rendelkező kollégáinknak stabil munkahelyet és egyedülálló karrierlehetőséget biztosítsunk. További növekedésünkhöz munkatársakat keresünk az alábbi munkakörbe:
Munkakör megnevezése: Central Europe Price Analyst
Munkavégzés helye: 2040 Budaörs, Kinizsi u. 1-3.
Mit jelent?: The UK based Tesco is presented in 10 countries all over the world including Ireland and Thailand.
Tesco operates in Hungary since 1995 and its head office is located in Budaörs. The company has built the country's biggest retail chain by running more than 200 stores all over Hungary.
More than 800 colleagues work together in our head office in Budaörs. We cooperate in 4 countries structure with the Polish, Czech and Slovakian teams on a daily basis to offer the best to our customers.
Feladatok: - Supports product category resets with analysis and modelling
- Reviews, discusses and consolidates pricing plans for the category, produces reports for price performance reviews
- Prepares proposals with Price Team Managers for Price Policy adjustments to maintain new developments and changes launched
- Makes standardized outputs/reports based on internal data, external data and other relevant data sources (including close cooperation across many various departments within Tesco)
- Lead interactions with CBM's and Product Category Reset teams across the functions
- Leverage between Pricing-Insight-Dunnhumby knowledge and Product Category Reset expectations
Amit nyújtunk: According to our colleagues:
- Great team spirit that means you can work together with dedicated and enthusiastic colleagues
- Onboarding programs and trainings so you can learn and develop yourself continuously
- Flexible working, we support to work from home once or twice a week in most of the head office positions
- Company buses from Boráros square and Déli railway station which by you can get to Budaörs in 15-25 minutes
- Other advantages are for example: easy to park your car, we have company cantin, coffee shop and several team building programs

By doing this job you will gain:
- Wilde marketing approach in 4 Markets - Czech Republic, Slovakia, Poland and Hungary
- Strong technical knowledge by data processing and analysing (Excel, Access and other special softwares)
- Deep knowledge of FMCG market, recognising the importance of product categories
You will understand:
- Multinational company processes
- The market participants and the competition among them
- The factors which influences the sales and the relationship among them
- The influence of macroeconomic changes on the commerce and buying habits
Amit kérünk: - Higher education: Master's degree - preferably in Economist, Finance, Marketing
- Fluency in English both spoken and written
- Min 1-3 years proven record of managing complex analyst tasks in changing business environment
- Advanced Microsoft Office skills - especially Excel, Access and understanding of VBA
- Strong analytical skills
- Knowledge of the advantages of working with data - Nielsen, dunnhumby
- Excellent understanding of commercial and financial aspects of business
- Ability to lead multifunctional tasks and projects with problem-solving approach
- Ability to work in international environment and matrix structure
- Skilled time management with the ability to prioritize goals
- Former (junior) buyer experience is an advantage
Szükséges végzettség: Főiskola, vagy egyetem
Szükséges nyelvismeret: Angol ( Közép )
Szerződés típusa: Határozatlan