www.cvonline.hu

CE Supplier Engagement Translator

Tesco-Global Áruházak Zrt.

Hozzáadva: 2016.11.26.
Jelentkezési határidő: 2016.12.01.
Hirdetés azonosító: 1097283

Tesco állások

A Tesco Nagy-Britannia vezető élelmiszer kiskereskedelmi hálózata. Magyarországon több mint 22 000 munkatársat foglalkoztat, és évente mintegy 1500 új munkahelyet teremt. Az ország egyik legnagyobb munkaadójaként tudjuk, hogy felelősséggel tartozunk dolgozóinkért. Mindent megteszünk azért, hogy a legkülönbözőbb végzettséggel és háttérrel rendelkező kollégáinknak stabil munkahelyet és egyedülálló karrierlehetőséget biztosítsunk. További növekedésünkhöz munkatársakat keresünk az alábbi munkakörbe:
Munkakör megnevezése: CE Supplier Engagement Translator
Munkavégzés helye: 2040 Budaörs, Kinizsi u. 1-3.
Mit jelent?: The UK based Tesco is presented in 10 countries all over the world including Ireland and Thailand.
Tesco operates in Hungary since 1995 and its head office is located in Budaörs. The company has built the country's biggest retail chain by running more than 200 stores all over Hungary.
More than 800 colleagues work together in our head office in Budaörs. We cooperate in 4 countries structure with the Polish, Czech and Slovakian teams on a daily basis to offer the best to our customers.
Bevezetés: We are seeking for a part-time (20 hours/week) colleague as a translator to support the Product team.
Feladatok: - Translate documents and materials from English into local language (mother language)
- Translate documents and materials from local language (mother language) into English
- Work closely with other member of my team to deliver proper, good quality translations on time
- Work closely with the CE Communications team to be sure that my translation are proper in meaning and using corporate language
- Coordinate internal communication campaigns across CE as part of business partnering
- Ensure that my translations are clear, proper and well understood
- Provide good quality content and coherent messages on time in a relevant and helpful way
- Develop and maintain strong and productive relationships with key stakeholder (Product team and suppliers) being proactive in personal relations and getting knowledge on their expectations
- Maintain positive relationships in Product team, Communication team and across other departments
Amit nyújtunk: According to our colleagues:
- Great team spirit that means you can work together with dedicated and enthusiastic colleagues
- Onboarding programs and trainings so you can learn and develop yourself continuously
- Flexible working, we support to work from home once or twice a week in most of the head office positions
- Company buses from Boráros square and Déli railway station which by you can get to Budaörs in 15-25 minutes
- Other advantages are for example: easy to park your car, we have company cantin, coffee shop and several team building programs
Amit kérünk: - University degree or ongoing studies
- MS Office on advanced level
- Extensive external and colleagues communications experience
- Excellent written and verbal communication skills both in mother language and in English
- Fast typing
- Ability to work under pressure of short deadlines
- Building effective business relationships
Előnyként értékeljük, ha: - English philology studies
- Cambridge English exam certificate
- Knowledge of Tesco structure and organisation
Szükséges végzettség: Főiskola, vagy egyetem
Szükséges nyelvismeret: Angol ( Felső )
Szerződés típusa: Határozatlan
Előnyt jelent: - English philology studies