www.cvonline.hu

CE Stock take specialist

Tesco-Global Áruházak Zrt.

Hozzáadva: 2017.02.26.
Jelentkezési határidő: 2016.09.08.
Hirdetés azonosító: 1077131

Tesco állások

A Tesco Nagy-Britannia vezető élelmiszer kiskereskedelmi hálózata. Magyarországon több mint 22 000 munkatársat foglalkoztat, és évente mintegy 1500 új munkahelyet teremt. Az ország egyik legnagyobb munkaadójaként tudjuk, hogy felelősséggel tartozunk dolgozóinkért. Mindent megteszünk azért, hogy a legkülönbözőbb végzettséggel és háttérrel rendelkező kollégáinknak stabil munkahelyet és egyedülálló karrierlehetőséget biztosítsunk. További növekedésünkhöz munkatársakat keresünk az alábbi munkakörbe:
Munkakör megnevezése: CE Stock take specialist
Munkavégzés helye: 2040 Budaörs, Kinizsi u. 1-3.
Mit jelent?: The UK based Tesco is presented in 10 countries all over the world including Ireland and Thailand.
Tesco operates in Hungary since 1995 and its head office is located in Budaörs. The company has built the country's biggest retail chain by running more than 200 stores all over Hungary.
More than 800 colleagues work together in our head office in Budaörs. We cooperate in 4 countries structure with the Polish, Czech and Slovakian teams on a daily basis to offer the best to our customers.
Bevezetés: Main goal of this job is to coordinate stock take processes in stores across HU with close cooperation with stores and central teams as well as 3rd parties stock take comanies.
Feladatok: - To support building a stock take schedules and communicate these internally and externally - to 3rd party stock take companies.
- Regular communication with external agencies in all areas related with stock takes.
- To be part of regular communication with CE IT, CE Finance and retail team about stock takes process and issues.
- To support a problem solving with streams involved, especially with IT, finance, retail and LPS.
- To support identifying and implementing stock takes process simplification activities.
- To support preparing training and process materials related with the stocktake.
- To execute on site store visits to check level of compliance to stock take procedures.
- To support a process of controlling operational stocktake costs and budgets.
- To cooperate with colleagues from LPS and stores team and helping them to solve problems with stock and corrections during stock take period.
- To investigate and mitigate risk for cost and/or shrink in stocktake related activities and processes.
Amit nyújtunk: According to our colleagues:
- Great team spirit that means you can work together with dedicated and enthusiastic colleagues
- Onboarding programs and trainings so you can learn and develop yourself continuously
- Flexible working, we support to work from home once or twice a week in most of the head office positions
- Company buses from Boráros square and Déli railway station which by you can get to Budaörs in 15-25 minutes
- Other advantages are for example: easy to park your car, we have company cantin, coffee shop and several team building programs
Amit kérünk: - Good knowledge of stock related store operations
- Secondary / university education
- English - written and spoken -communication level
- High level of experience in using Excel, GOLD
- Good communication skills
- Good organizational skills
- Driving licence
- Focus on detail
- Experience with analyses
Előnyként értékeljük, ha: - Experience in processes settings and managing
- Experience with Storeline and Oracle
Szükséges végzettség: Érettségi
Szükséges nyelvismeret: Angol ( Közép )
Szerződés típusa: Határozatlan
Előnyt jelent: - Experience in processes settings and managing