www.cvonline.hu

CE Own brand manager

Tesco-Global Áruházak Zrt.

Hozzáadva: 2016.11.03.
Jelentkezési határidő: 2016.10.15.
Hirdetés azonosító: 1072541

Tesco állások

A Tesco Nagy-Britannia vezető élelmiszer kiskereskedelmi hálózata. Magyarországon több mint 22 000 munkatársat foglalkoztat, és évente mintegy 1500 új munkahelyet teremt. Az ország egyik legnagyobb munkaadójaként tudjuk, hogy felelősséggel tartozunk dolgozóinkért. Mindent megteszünk azért, hogy a legkülönbözőbb végzettséggel és háttérrel rendelkező kollégáinknak stabil munkahelyet és egyedülálló karrierlehetőséget biztosítsunk. További növekedésünkhöz munkatársakat keresünk az alábbi munkakörbe:
Munkakör megnevezése: CE Own brand manager
Munkavégzés helye: 2040 Budaörs, Kinizsi u. 1-3.
Mit jelent?: The UK based Tesco is presented in 10 countries all over the world including Ireland and Thailand.
Tesco operates in Hungary since 1995 and its head office is located in Budaörs. The company has built the country's biggest retail chain by running more than 200 stores all over Hungary.
More than 800 colleagues work together in our head office in Budaörs. We cooperate in 4 countries structure with the Polish, Czech and Slovakian teams on a daily basis to offer the best to our customers.
Bevezetés: CE Own brand manager balance between exeptional delivery for customers on what matters, engaging teams and colleagues and with the needs of the business. He/she is also an expert and often the first layer of management of people and projects.
Feladatok: - Using my expertise to be a driving force of own brand development by developing great quality, value and innovation within my product, design & packaging portfolio in order to grow Own Label participation in my categories
- Working closely with the customer and product teams to gain strategic customer insight, ensuring customers are at the heart of everything we do, while delivering commercial needs
- Managing the critical path to ensure all of my products are launched on time
- Implementing our brand & category plans across our Own Label Ranges to develop products our customers love and have business rationale
- Ensuring all our products are formulated in line with our brand strategy & category plans
- Driving a culture of innovation & passion for product within my team and supply base
- Being an advocate for Tesco brand & sharing my expertise & product stories with internal & external stakeholders
- Keeping up to date with trends in product, packaging & lifestyle, competitor activity & market dynamics and sharing my knowledge with my team
- Understanding performance of my products and categories
- Developing and leading a high performing team, giving them the opportunities to be their best
Amit nyújtunk: According to our colleagues:
- Great team spirit that means you can work together with dedicated and enthusiastic colleagues
- Onboarding programs and trainings so you can learn and develop yourself continuously
- Flexible working, we support to work from home once or twice a week in most of the head office positions
- Company buses from Boráros square and Déli railway station which by you can get to Budaörs in 15-25 minutes
- Other advantages are for example: easy to park your car, we have company cantin, coffee shop and several team building programs
Amit kérünk: - Project Management experience
- Ability to understand customer, market & competitor insight & foresight data
- Innovative & conceptual thinking
- Data Analysis & Decision Making
- Excellent influencing & communication skills
- Relevant category/product development experience or formal qualification
- A passion for product & trends
- Experience End to End product & proposition development
- Range Management experience
Szükséges végzettség: Főiskola, vagy Egyetem
Szükséges nyelvismeret: Angol ( Közép )
Szerződés típusa: Határozott