www.cvonline.hu

CE Clothing Marketing Assistant and Translator

Tesco-Global Áruházak Zrt.

Hozzáadva: 2017.11.12.
Jelentkezési határidő: 2014.05.26.
Hirdetés azonosító: 812096

Tesco állások

A Tesco Nagy-Britannia vezető élelmiszer kiskereskedelmi hálózata. Magyarországon több mint 22 000 munkatársat foglalkoztat, és évente mintegy 1500 új munkahelyet teremt. Az ország egyik legnagyobb munkaadójaként tudjuk, hogy felelősséggel tartozunk dolgozóinkért. Mindent megteszünk azért, hogy a legkülönbözőbb végzettséggel és háttérrel rendelkező kollégáinknak stabil munkahelyet és egyedülálló karrierlehetőséget biztosítsunk. További növekedésünkhöz munkatársakat keresünk az alábbi munkakörbe:
Munkakör megnevezése: CE Clothing Marketing Assistant and Translator
Munkavégzés helye: 2040 Budaörs, Kinizsi u. 1-3.
Főbb feladatok: F&F is the Worlds leading brand of affordable fashion for everyone.
F&F was developed and launched in UK and Ireland in 2000. The brand was launched in Central Europe (Czech, Hungary, Poland and Slovakia) in 2008, then in China, Korea, Malaysia and Thailand in 2009. Turkey joined in 2010. Franchise business was launched in 2012 - the first country is Saudi.

- To build the F&F brand and drive trade by supporting the In-country marketing team and Centralized marketing team.
- Completing routine marketing activities and assist with additional marketing activities for F&F brand in Hungary.
- Translating documents between Hungarian and English (weekly news, promo-charts, different marketing guides, POS, etc). Documents are translated quickly, accurately and in time.
- Translating, checking and amending store communication. Sending it out within given timescales.
- Provide store, competitor visits and performing price checks. Reports to the in-country marketing manager all the relevant clothing competitors' marketing activity weekly.
- Answering customers questions and queries, these are reported through website, corporate website, infoline. Supporting PR team while dealing with questions on Facebook. Making sure customers get sufficient answer.
- Running quick customer researches on the shop floor/online according to UK queries.
- Coordinate with the local team and agencies in order to ensure instore radio spots are running when needed, providing with the correct spotmessage.
- Managing POS reorders.
- Providing administrative and organizational support to the CE Clothing team.
- Supporting additional marketing activities.
Munkakör betöltésének feltételei: - Collage/University degree on field of Marketing/Communication
- At least 1 year job experience on relevant field (marketing/communication and/or clothing/commercial)
- Excellent communication skills - (written and verbal)
- Fluent English - (written and verbal)
- PC skills (MS office) - confident knowledge
- Well organized, proactive person
- Work authonomly
- Focused and Precise
- Loyal
- High level of communication skills
- Ability to work under pressure
Szükséges végzettség: Egyetem, vagy Főiskolai
Szükséges nyelvismeret: Angol ( Felső )
Szerződés típusa: Határozott
Előnyt jelent: - Knowledge of the HU clothing competitors an media market.