www.cvonline.hu

C/C++ Developer

  • A hirdetés 896 napja lejárt
For our client we are seeking for

The Company:

Our client is the market leader in the gaming industry and offers cutting edge software solutions.

Location:
Budapest

Responsibilities:

  • Software development (analysis, design, implementation, testing) in the area of transaction processing of our lottery products.
  • Support and assistance in the test / operation of the products in terms of improvements/ fixes.
  • Responsibility for agreed parts of the architecture of our lottery products in the context of the development.

Requirements:

  • Experience in C / C++ implementation of software solutions on Linux / Unix (RedHat, AIX, etc.).
  • Experience with SQL and databases (Oracle, SQLite, MySQL, etc.).
  • Experience in scripting languages in Linux/Unix (bash, Perl, etc.).
  • Experience in system level programming on Linux / Unix and optimizing performance of distributed applications on multiple hardware platforms (Intel Itanium, AMD x86_64, IBM PowerPC, etc.).
  • Experience in the use / application of XML, XSLT, SOAP

Advantageous:

  • German knowledge

What our client offers:

  • Competitive compensation package
Helyek Budapest
Kategória IT / Informatika
Minimális tapasztalat Tapasztalat nem szükséges
Munkaidő tipusa Teljes munkaidő
Egyéb hasonló állások Önnek
Ipari mérnök - Veszprém (Referenciaszám: KJ-2189)

Man at Work Kft.

Feladatok: A meglévő gyártósorok átalakítása és...
Veszprém, Veszprém

Gyakornok - Motorgyártás - V6 Motorszerelde - Gyártási folyamatok

AUDI HUNGARIA Zrt.

A szakterületen lévő gyakornok megismerkedhet a...
Győr

.NET Developer

Trenkwalder Kft

.NET fejlesztő kollégát keresünk piacvezető IT ...