www.cvonline.hu

Buying Manager

Tesco-Global Áruházak Zrt.

Hozzáadva: 2017.04.26.
Jelentkezési határidő: 2014.05.12.
Hirdetés azonosító: 806172

Tesco állások

A Tesco Nagy-Britannia vezető élelmiszer kiskereskedelmi hálózata. Magyarországon több mint 22 000 munkatársat foglalkoztat, és évente mintegy 1500 új munkahelyet teremt. Az ország egyik legnagyobb munkaadójaként tudjuk, hogy felelősséggel tartozunk dolgozóinkért. Mindent megteszünk azért, hogy a legkülönbözőbb végzettséggel és háttérrel rendelkező kollégáinknak stabil munkahelyet és egyedülálló karrierlehetőséget biztosítsunk. További növekedésünkhöz munkatársakat keresünk az alábbi munkakörbe:
Munkakör megnevezése: Buying Manager
Munkavégzés helye: 2040 Budaörs, Kinizsi u. 1-3.
Főbb feladatok: The position covers all marketing services.
A person in this position will responsible individual sourcing projects including sourcing strategy development, running, supplier negotiation, business case presentations and supplier contract execution.

Operational tasks:

- Understand industry market dynamics to define required standards and set the buying plans within each market so that the way we operate is cheaper for Tesco and that supplier performance is measured
- Challenge and review the value chains for all products and services. With suppliers, ensure they exploit all opportunities to eliminate waste, improve efficiency and service level to customers
- Leverage our location, brand and footfall to generate additional revenue for the business
- Ensure quality and due diligence regulations are met so that the way we operate is responsible safe and meets all legal requirements

Financial tasks:

- Lead the development of a co-ordinated plan of buying priorities that delivers the lowest lifetime cost of goods and services not for resale
- Establish processes for disciplined spend that can be tracked and accurately measured and enabling simpler
- Forecast and manage the category cost centre expenditure within budget ensuring effective use and control
Munkakör betöltésének feltételei: - College or University degree
- Min. 2-3 years experience in buying or strategic buying role
- Experience in sourcing, preparing contracts and conducting negotiations
- Fluent English knowledge
- Negotiation skills
- Influencing skills
- Supplier management
- Financial awareness
Szükséges végzettség: Főiskola, vagy Egyetem
Szükséges nyelvismeret: Angol ( Közép )
Szerződés típusa: Határozott
Előnyt jelent: - Buyer experience in marketing and/or media services
- Analytical mindset
- Driving license