www.cvonline.hu

Backend/Data Engineer

Régió: Budapest

Randstad Hungary Kft.

Hozzáadva: 2017.09.21.
Jelentkezési határidő: 2016.07.14.

Pozíció leírása / Job description

Our client is the groundbreaking provider of digital contact information for people and businesses, is looking for an extremely talented Backend/Data Engineer.

Feladatok:

• Working in a dynamic top-notch team
• End to end design and architecture programing
• Building scalable web services
• Using and contributing to Open Source are looked upon as an asset

Elvárások:

• Extremely knowledgeable of data storage and processing systems and web service APIs
• Fluent in one or more statically typed high level languages like Java, Scala, C#, etc
• Deep knowledge of internet protocols and standards
• Proficient in functional programming
• Knowledgeable of scaling techniques
• Steady English knowledge

advantage:
+ Experience in building complex data processing solutions
+ Implemented service(s) with ML techniques
+ Experience with both SQL and NoSQL databases
+ Deployed services to the cloud (especially AWS)

Amit kínálunk:

• Taking part in building real software operating at massive scale and affect millions of users each and every day
• Travelling opportunity to the USA
• Highly competitive salary
• Absolutely stunning and comfortable workplace

Elvárások / Requirements

Amit kínálunk / Offer

1024 Budapest
Lövőház utca 39.
Tel: +36 1 411 2090
www.randstad.hu

Randstad Hungária Kft. logó
Kategória IT / Informatika
Régió Budapest
Minimális tapasztalat -
Szükséges iskolai végzettség -
Vezetői engedély Nem szükséges
Munkaidő -