www.cvonline.hu

Automation Engineer [ST-TAE01]

Régió: Budapest

Focus Consulting Kft.

Hozzáadva: 2017.08.22.
Jelentkezési határidő: 2016.09.10.
Hirdetés azonosító: 1026592

Focus consulting

Our client

Our client is a globally leading multinational production company, with an impressive client base and an existing growth strategy. On behalf of our Client we are looking for candidate into the position of Automation Engineer.

Tasks

- professional support of the production in maintenance-electrical related issues
- developing, improving and optimizing the operation and functions of highly automated machines
- owner of in-line quality inspection gauges
- participating in the TPM activities
- participating in analyzing breakdowns, taking and introducing countermeasures
- developing low cost automation
- preparation, coordination and support of investments
- work together with local and international suppliers (internal, external)

Requirements

- min. BSC degree in Electrical Engineering
- min. 2-3 years relevant experience
- fluency in Hungarian and in English is a must
- computer literacy: MS Office, ERP (preferred: SAP)
- Siemens PLC programming on high level
- experience on DC/AC/Servo drive
- willingness to learn specific software (eg. Filemaker)
- able to cooperate in a matrix organisation
- strong analytical skills
- excellent interpersonal skills

Advantageous

- automation experience
- experience in SAP PM Module
- knowledge of MS project
- knowledge of Reliability Centered Maintenance, LOTO, FMECA

Munkavégzés helye
Budapest
Kategória
Mérnök / Műszaki
Régió

Egyéb hasonló állások Önnek
.NET Developer

Trenkwalder Kft

.NET fejlesztő kollégát keresünk piacvezető IT ...

Beszállító fejlesztő mérnök | Supplier Development Engineer - Tatabánya környéke

T-HR Kft.

Feladatkör:Ebben a munkakörben az Ön feladatai ...
Komárom-Esztergom, Tatabánya

Technikus

Human Centrum Kft.

Humán Centrum Kft. működése alatt több ezer emb...
Heves, Heves