www.cvonline.hu

Auditor (treasury/markets)

  • A hirdetés 1008 napja lejárt

Munkakör megnevezése:

Munkavégzés helye: Budapest

Főbb feladatok:

  • Help the organization accomplish its objectives by bringing a systematic, disciplined approach to evaluate and improve the effectiveness of risk management, control and corporate governance processes,
  • Participating as team member in specific audits of these processes in line with the Group Audit standards;
  • Assuming end-to-end responsibilities as audit assignment leader (AAL) for simple audits of these processes, in line with the Group Audit standards;
  • Coaching the team auditors and regularly sharing knowledge with auditors playing backup role for the assigned processes;
  • Providing advice to other auditors and line management on risk and control matters at the request of audit management
  • Reporting on audit findings, risks, recommendations and action plans to the management, the Supervisory Board, the Audit, Risk and Compliance Committee and KBC Group Audit
  • Regularly following up on the implementation of internal and external audit recommendations;

A munkakör betöltésének feltételei:

  • Higher degree in Economics or other relevant education,
  • Solid banking indusrty experience in audit or treasury, treasury back office, treasury middle office,
  • English language knowledge,
  • Customer oriented,
  • Good organiser,
  • Strong analytical skills,
  • Strong people management skills,

Szükséges végzettség: felsőfokú (főiskola, egyetem), gazdasági

Szükséges nyelvismeret: angol (tárgyalóképes, nyelvvizsgával)

Helyek Budapest
Pest
Kategória Pénzügy / Számvitel / Kontrolling
Bank / Biztosítás / Pénzintézet
Minimális tapasztalat 2 év
Szükséges iskolai végzettség Főiskolai végzettség
Munkaidő tipusa Teljes munkaidő
Elvárt nyelvtudás Angol