www.cvonline.hu

Assistant to Account Officer in VIENNA (banking sector)

Régió: Külföld

Randstad Hungary Kft.

Hozzáadva: 2017.09.18.
Jelentkezési határidő: 2015.03.13.

Pozíció leírása / Job description

Are you willing to relocate to Vienna?
If you are interested in working for a global bank as an Assistant this is the right opportunity!

Feladatok:

- Respond to various inquies of corporate clients
- Support in creating credit applications, transactions
- Support in preparing business proposals
- General administration tasks for the Representative Office Operation
-Handle precisely other relevant administrative and ad-hoc tasks

Elvárások:

- University or college degree
- Banking experience is a BIG ADVANTAGE
- At least 1 year of experience in assistance
- Fluent English
- German and Japanese knowledge is an advantage
- Proactive and open minded personality
- Good organizational skills
- Able to work individually

Amit kínálunk:

- Long-term possibility
- Work-life balance
- Pleasant working conditions in a heart of VIENNA

Elvárások / Requirements

Amit kínálunk / Offer

1024 Budapest
Lövőház utca 39.
Tel: +36 1 411 2090
www.randstad.hu

Randstad Hungária Kft. logó
Kategória Külföldi munka, Pénzügy / Számvitel / Kontrolling, Bank / Biztosítás / Pénzintézet
Régió Külföld
Minimális tapasztalat 1 év
Szükséges iskolai végzettség Főiskolai végzettség
Vezetői engedély Nem szükséges
Munkaidő Teljes munkaidő