www.cvonline.hu

Artwork Technologist

Tesco-Global Áruházak Zrt.

Hozzáadva: 2016.12.25.
Jelentkezési határidő: 2016.04.30.
Hirdetés azonosító: 1032857

Tesco állások

A Tesco Nagy-Britannia vezető élelmiszer kiskereskedelmi hálózata. Magyarországon több mint 22 000 munkatársat foglalkoztat, és évente mintegy 1500 új munkahelyet teremt. Az ország egyik legnagyobb munkaadójaként tudjuk, hogy felelősséggel tartozunk dolgozóinkért. Mindent megteszünk azért, hogy a legkülönbözőbb végzettséggel és háttérrel rendelkező kollégáinknak stabil munkahelyet és egyedülálló karrierlehetőséget biztosítsunk. További növekedésünkhöz munkatársakat keresünk az alábbi munkakörbe:
Munkakör megnevezése: Artwork Technologist
Munkavégzés helye: Poland
Feladatok: - Providing food labels for Own Branded products and stickers for imported Own Branded products which meet EU regulation, local law and internal policy requirements by using food labelling knowledge
- Approving artworks (back of pack either front of pack) on products' packaging in Hungarian language
- Responsibility for correction of provided pack copy translations (in Hungarian language) from external company to make sure pack copies are legal and safe and there is minimum of amendments at artwork stage
- Working with design team, brand team and Technical team to make sure that designs meet all requirements
- Monitoring all changes in EU, local law and internal policies and implementing those changes
- Responsibility for translation of stickers required for imported own brand products in Hungarian language. Ensuring that depots have all they need to produce stickers for imported products
- Working with Artwork Technologists from other CE countries
- Contacting colleagues and external agencies in English language on daily bases
Amit kérünk: University degree (Food engineering or related)
General food safety and quality knowledge
General food ingredients and processing knowledge
General food labelling knowledge and experience

TECHNICAL SKILLS:
Advanced user of Microsoft Office
Fluent English (min. B2 level)

SOFT SKILLS:
Customer oriented
Detail oriented
Good communication skills and maintain good relationship with all colleagues
Flexible and collaborative approach, team work
Willing to study and learn new things

Előnyként értékeljük, ha: Advanced food labelling knowledge and experience
Knowledge of EU regulations and Hungarian laws
Labelling experience on non-food categories
Szükséges végzettség: Egyetem
Szükséges nyelvismeret: Angol ( Közép )
Szerződés típusa: Határozatlan
Előnyt jelent: Advanced food labelling knowledge and experience