www.cvonline.hu

Application Support Engineer

Régió: Külföld

Randstad Hungary Kft.

Hozzáadva: 2017.09.20.
Jelentkezési határidő: 2016.05.21.

Pozíció leírása / Job description

Our client is a global startup specialized in data management for the Retail sector. They are known about the processes such as data extraction, data management in the cloud, synchronizations, and offline operations. Along with the proprietary image recognition technology, they generate automated product inventories from in-store photos.

Feladatok:

• Supporting the company's web application
• Troubleshooting of the application related issues
• 2nd line support for the employees
• Log processing on Linux shell
• Monitoring the application's infrastructure

Elvárások:

• At least 2 years' experience in application support
• Deep knowledge of application support
• Experience in log analysis is a must (preferably on Linux shell)
• Understanding of the web application stack (node.js / MongoDB or Python / Django / MySql preferred)
• Fluency in English

Good to have:
+ Experience with New Relic or other similar software (Zabbix, Zenoss, Nagios, Hyperic and other infrastructure monitoring tools; Logentries, Papertrail, Graylog or similar log centralization / processing tools)

Amit kínálunk:

• Young and dynamic team
• Few hierarchical levels, startup spirit - office in central location in Budapest
• International environment
• Competitive compensation package

Elvárások / Requirements

Amit kínálunk / Offer

1024 Budapest
Lövőház utca 39.
Tel: +36 1 411 2090
www.randstad.hu

Randstad Hungária Kft. logó
Kategória IT / Informatika
Régió Külföld
Minimális tapasztalat -
Szükséges iskolai végzettség -
Vezetői engedély Nem szükséges
Munkaidő -