www.cvonline.hu
Application Support Analyst
Bluebird International ZRt.
Frissítve : 2015.06.12.
Jelentkezési határidő: 2015.06.08.
Hirdetés azonosító: 933732
lejárt
IT SERVICES FEJLÉC

Our Client is a leading company of its own field. We are looking for a new colleague to their regional centre for the following position:

Job description

  • Understand the business, technical and operation requirements of the supported applications

  • Provide 2nd level support for internal applications

  • Provide ad-hoc on-call support for business critical applications

  • Participate and drive application improvements and new development project

  • Work with other departments and with external partners and providers
  • Requirements

  • University or College degree in Computer Science

  • Good written and spoken English (at least upper intermediate)

  • Relevant experience

  • General knowledge of the following technologies (at least 2-3 of them): .NET, ASP.NET, Javascript, Java, MS SQL, Oracle, MySQL, Apache Tomcat, IIS, Linux

  • Advantages

  • Teamwork, multi-tasking, good oral communication skills

  • Strong analytical and problem-solving skills

  • To be able to work in multicultural and geographically spread environment

  • Ability to keep connection with internal departments and 3rd party vendors / developers

  • Work experience in a multinational environment

  • Other languages (Hungarian, Serbian, German, etc.)

  • Kategória
    IT / Informatika
    Régió

    Egyéb hasonló állások Önnek
    Fejlesztőmérnök

    HSA Kft.

    Fejlesztőmérnök Feladatok: Termékfejlesztéssel ...
    Eger

    Lakatos

    HSA Kft.

    Lakatos Feladatok: A vállalat gépparkjában kele...
    Heves

    Termékvizsgáló hegesztési ismeretekkel - Karosszériaüzem

    AUDI HUNGARIA Zrt.

    Függetlenül attól, hogy karrierútjának melyik á...
    Győr