Alkalmazás Adminisztrátor b:flexx - (Tel IT TSI ADAM1 - Budapest)
IT Services Hungary Kft.
Hozzáadva: 2017.10.20.
Hirdetés azonosító: 1070615
lejárt
YOUR TASK

Main tasks:

  • Operating the application environments
  • Incident-, Change- and Problem management, solving tickets
  • Creating technical concepts for the various application environments
  • Configuration-, Build- and Test management
  • Supporting the project team in technical topics
YOUR PROFIL

Required educational and other qualifications:

  • secondary
  • English and/or German at least intermediate

Required professional experience:

  • 3+ years in similar position

Required skills and personality:

  • Structured thinking
  • Good problem solving skills
  • Good communication skills

Required IT knowledge:

  • Knowledge of Windows server and / or Linux systems
  • Knowledge of SQL and Webservers
  • Knowledge of Citrix Virtualization solutions
  • Knowledge of ITILv3 is an advantage
  • Knowledge and operation of Java development environment (Eclipse, Nexus) is an advantage

Application - IT Services Career Site

Kategória
IT / Informatika
Régió
Alkalmazás adminisztrátor (UNIX) - Telekom IT TSI (Budapest)

Feladatok:Fejlesztői, teszt és éles környezetek...
Budapest

Alkalmazás adminisztrátor (Budapest)

Különböző üzleti, ügyfélspecifikus Windows/Linu...
Budapest

SDM Specialista (Tel IT COO&BSO ADAM1) (Budapest)

A szerződés fennállása alatt ügyel arra, hogy a...