www.cvonline.hu

Air Import Agent

Régió: Pest

Randstad Hungary Kft.

Hozzáadva: 2017.06.27.
Jelentkezési határidő: 2014.09.09.
Hirdetés azonosító: 829101

Pozíció leírása / Job description

On behalf of our multinational logistic partner we are looking for an Air Import Agent.

Feladatok:

Taking care of operational and customer service activities for all import shipments
Taking pre- and post-transportation dispositions, organize and control pick-up's and deliveries, customs cleareance and all other shipment relevant activities
Capturing relevant data in the in-house computer system and if required in customers' and suctoms' systems
Providing a top level customer service to the customers (inernal and external) consisting of general inquiries, reservations pre-alerts, etc.

Elvárások:

1+ years of experience in field of air freight
Fluent English knowledge
Education in freight forwarding
Excellent communication and social skills
Customer-oriented thinking
Result-orientation

Amit kínálunk:

Multinational company background
Long-term career opportunity

Elvárások / Requirements

Amit kínálunk / Offer

Online regisztrációs lap kitöltése és önéletrajz feltöltése a