www.cvonline.hu
Advanced Manufacturing Engineer
Trenkwalder Kft
Régió: Bács-Kiskun
Hozzáadva: 2017.08.24.
Jelentkezési határidő: 2014.11.12.
Hirdetés azonosító: 868757
lejárt

On behalf of our multinational Client we are looking for enthusiastic and highly motivated candidates to join a young and dynamic international team. Our partner will provide the opportunity to

Feladatok:

  • Communicates between application engineering, sourcing, design engineering, manufacturing engineering and quality engineering to obtain reliable production against optimal cost
  • Give input to different NPD project teams about the manufacturability of new/modified products
  • Review and debug manufacturing quotations on completeness
  • Translating the customer specifications into manufacturing specifications
  • Make sourcing proposals or make/buy decisions based on manufacturing capability
  • Identify and make proposals for cost reduction in manufacturing and engineering related to NPD
  • Participate in the New Product Development engineering process to improve manufacturability. Assist Engineering with Design For Manufacturing and execute Design for Manufacturing plans
  • Utilize New Product Introduction phase-gate process to ensure that new programs and upgrades are implemented effectively
  • Ensure design changes are validated, risks are quantified, and cost impacts have been assessed prior to implementation
  • Provide technical guidance and solutions to optimize and drive improved product quality by identifying manufacturing issues, developing advanced manufacturing cost-effective solutions, and overseeing successful implementation into production
  • Support and execute the make and change of PFMEA’s, Control Plans for new/modified product developments

Elvárások:

  • Relevant Master degree in Mechanical Engineering
  • At least 5 years of experience in a machining/manufacturing environment
  • Cross functional exposure is key: you are able to understand the relations between sales , engineering and operations from a financial perspective
  • Ability to work proactively and independently
  • Strong analytical and problem solving skills.
  • Knowledge of Lean Manufacturing would be a plus.
  • Strong Experience in CNC turning/milling
  • Knowledge of welding, broaching and assembly processes would be a strong advantage.
  • Advanced ability to read technical drawings and specifications
  • Excellent communication skills (writing, verbal and presentations): Must have fluency both in Hungarian and English. Dutch would be an advantage
  • Computer skills; Microsoft office, CAD, ProEngineer and ERP knowledge
  • Based in Netherlands (Wijchen), frequently travelling to our plant in Hungary
  • Skills in project management

Jelen hirdetᗩsre való jelentkezéssel és pályázati anyagom elküldésével hozzájárulok a Trenkwalder Személyzeti Szolgáltató Kft. rendelkezésére bocsátott önéletrajzomban szereplő adatok kezeléséhez, adatbázisba történő felvételéhez, ill. megfelelő állásajánlat esetén - előzetes egyeztetés alapján - megbízójuknak való továbbításához. Tudomásul veszem, hogy az adatok adatbázisból való törlése vagy az adatok módosítása írásbeli kérésemre, a kérelem kézhezvételét követő 8 munkanapon belül történik. Az erre irányuló kérést az adatokat regisztráló irodának írásban kell eljuttatnom. Igazolom, hogy az általam megadott információk valósak.

Magán-munkaközvetítői ny. sz.: 29338/2000-0100
Munkaerő-kölcsönzői ny. sz.: 37961/2001-0100
Adatkezelés nyilvántartási száma NAIH-53813/2012.